Coś dla fanów wysokich gór
8 grudnia 2020

Zacznijmy od teorii

Jeśli lubimy wysokie góry, to nigdy nie jest tak, że wybieramy buty i ruszamy na szczyt. Wszystko zaczyna się od pojawienia pasji, a dopiero później następuje odpowiednie przygotowanie i pierwsza wyprawa. Do wszystkiego trzeba się przygotować. Jeśli marzymy o naprawdę wysokich górach, to powinniśmy zapoznać się z przeżyciami osób, którym się udało zdobyć szczyt. Wiadomo, że marzeniem wielu jest Mount Everest.

Idealnym oczywiście teoretycznym przygotowaniem będzie książka W cieniu Everestu, autorstwa Magdy Lassoty. W książce znajdziemy doświadczenia wspinaczy z całego świata, jak i także lokalnych przewodników. Znajdziemy tutaj wspomnienia kobiet, mężczyzn, amatorów oraz profesjonalistów. Są to osoby, które poszukują sławy, spełnienia, pieniędzy. Niewątpliwie łamią konwenanse społeczne. Praktycznie wszystko ich różni. Ważniejsze jest jedna to co ich łączy, a łączy ich jedno – jest to marzenie o górze. Każdy ma całkiem inną historię, każdy znalazł się pod Everestem z innego powodu. Wracają z różnego rodzaju wspomnieniami oraz wrażeniami. Jedni wracają ze szczytem, a inni bez. Niektórzy niestety zostaną na zboczach góry już na zawsze.

Fascynujący reportaż

W zasadzie każdego roku setki wspinaczy przybywa do Nepalu. Wszystko po to, aby móc podjąć próbę wejścia na najwyższą górę na świecie. Magda Lassota zdecydowała, że nam opowie kim oni są, co ich motywuje, czego się boją oraz także o czym marzą. Dzięki naprawdę porywającym historiom oraz przepięknym fotografiom zabiera nas w świat niesamowitego Everestu, którego do tej pory zupełnie nie znaliśmy.

Bez wątpienia książka ta jest fascynującym reportażem z pobytu dwumiesięcznego w bazie właśnie pod Everestem, która umieszczona jest na wysokości 5364 metrów nad poziomem morza. Jest to opowieść o gorączce everestowskiej, skandalach, faktach, mitach, zwykłej codzienności oraz kolejności na szczyt. Mowa także o tych, bez których to wszystko po prostu nie byłoby możliwe. O kim mowa? Tutaj z kolei mowa o przewodnikach zagranicznych, szerpach, lekarzach, ratownikach czy też właścicielach agencji. Jednak jest to głównie opowieść o ludziach. Mówi się tutaj o śmierci oraz o życiu.

Z książki tej dowiemy się, czy chodzi w tym wszystkim o zdobycie jedynie najwyższej góry świata jako spełnienie swoich najskrytszych marzeń, czy też jest to po prostu czysty biznes. Chętnie się przekonamy o tym. Zapamiętamy sobie to. Pokochamy tę książkę niemal od pierwszej przewróconej kartki.

Książka autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com