W cieniu Everestu. Himalaiści według Magdy Lassoty
18 grudnia 2020

W cieniu Everestu” Magdy Lassoty (https://www.taniaksiazka.pl/w-cieniu-everestu-magda-lassota-p-1443696.html) to reporterski zapis dwumiesięcznego pobytu w obozie wspinaczkowym pod “dachem świata”, jak określa się popularnie góry Nepalu. Pani Magda, wybrała się tam, by móc dokładnie zbadać temat związany z powszechnie panującą żądzą zdobycia tej góry i dowiedzieć się, kim tak naprawdę są ludzie, których ta żądza do tego popycha. Dlaczego jest to tak ważne w ich życiu i jakie ma dla nich znaczenie, skoro ryzykując nawet utratą życia, wybierając wejście na ośmiotysięcznik, zamiast ciepłych kapci w domu? Na to i inne pytania, poszukuje odpowiedzi w swojej książce, Magda Lassota.

SZERPOWIE – PRZEBYWAJĄC NA STAŁE NA DACHU ŚWIATA

Mount Everest jest najbardziej znanym szczytem Ziemi. To ośmiotysięcznik położony w Himalajach, na granicy Nepalu i Tybetu, należącego do Chińskiej Republiki Ludowej. Dla miejscowej ludności, góra ta od zawsze była święta i uważana za siedzibę bogów. Szerpowie, modlą się do niej i po tym co się na niej dzieje, odgadują bieg wydarzeń ważnych dla nich samych. Prawda jest taka, że gdyby nie oni, żadna wyprawa na Mount Everest nie mogłaby się odbyć skutecznie. Ci niepozorni przewodnicy są bardzo ważnym elementem tego, trudnego zadania. Łagodni ze względu na swoje buddyjskie wyznanie, hodują jaki i uprawiają małe ogródki przy swoich piętrowych domach, śmiejąc się w duchu z ambicji ludzi zachodu, która nie wiadomo czemu, każe im się wspinać na sam szczyt świętej góry Himalajów. Sami Szerpowie przyzwyczajeni są do jej obecności i bez problemu przychodzi im stałe przebywanie w środowisku, które wykończyło by niejednego Europejczyka, gdyby musiał w nim nagle zamieszkać.

WSPINACZKA NA NAJWYŻSZĄ GÓRĘ ŚWIATA. KIM SĄ WSPÓŁCZEŚNI HIMALAIŚCI

Everest po raz pierwszy został zdobyty w 1953 roku i od tej pory nie przestaje być największym wyzwaniem dla wspinaczy i himalaistów. Ci ludzie to pasjonaci i łączy ich jeden cel – chęć zdobycia góry. Poza tym może ich różnić wszystko: kraj, pochodzenie, wiek, praca czy też płeć. Spotykają się w grupach, organizowanych co roku przez agencje wypraw, których koszt wynosi 35 tys. dolarów, by móc spełnić marzenie swojego życia. Nie tylko Szerpowie, zdają sobie sprawę z tego, że zdobywanie Mount Everestu, jeszcze kilka lat temu miało zupełnie inny charakter, niż ma to miejsce obecnie. Z reguły na górę wspinali się samotnie, ludzie bardzo odważni i nie było ich aż tak wielu jak teraz. Potem, zyskiwali sławę bohaterów i osób, dzięki wspinaczce, wybitnych. Mówiono o nich w mediach i prasie, nawiązując do wyróżniającego ich spośród innych, charakteru. Jak ta rzecz ma się współcześnie? Dowiemy się czytając książkę Magdy Lassoty “W cieniu Everestu”.

zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com